Rozsudek v jedenáct let starém případu padl u Městského soudu v úterý. Obžalobě z podvodu čelili obchodník a exfotbalista Lukáš Carboch a Bulhar Kalim Milanov. Podle nepravomocného verdiktu dvojice mužů podvedla investory, kterým zmizelo 10 milionů korun.
Carbocha za to senát v čele se soudcem Lukášem Slavíkem poslal na pět let do věznice s ostrahou. Mimo to dostal zákaz podnikání a investičního poradenství. Milanov vyvázl s tříletým vězením a podmíněným odkladem. Oba musí navíc zaplatit způsobenou škodu.
Obhájci obou mužů i státní zástupce Jiří Zdražil si vzali lhůtu na odvolání. „Vina byla uznána podle obžaloby, takže s tím jsme spokojení. Tresty zvážíme podle písemného vyhotovení, protože jejich výše není v souladu s naším návrhem,“ poznamenal pro Odkryto.cz na místě státní zástupce Zdražil.
Odsouzení muži ani jejich advokáti zatím nechtěli verdikt konkrétněji komentovat.
Jako pověstní šmejdi
Obchodníci z Carbochovy firmy Tremina Trade v letech 2014 a 2015 nabízeli drobným investorům dluhopisy firmy Koristols. Příběh zněl, že společnost Koristols v čele s Bulharem Milanovem měla spolupracovat na výstavbě hal Amazonu u Prahy. Sháněla ale peníze na to, aby mohla dovézt více dělníků z Bulharska. Obchodníci lákali investory na zajímavý úrok.
Jak se ale ukázalo u soudu, celý příběh byl naprostá fikce. Bulharský „byznysmen“ Milanov ve skutečnosti pracoval v Česku na stavbě jako dělník a v celém schématu figuroval pouze jako bílý kůň na kterého byla ve Velké Británii založena firma Koristols a v Česku její odštěpný závod.

Založení firmy přitom v Čechách zařizoval přímo Carboch, jehož společnost Tremina Trade pak dluhopisy Koristolosu nabízela investorům. Podnikatel u soudu tvrdil, že poskytoval služby skupině bulharských investorů, které znal z prostředí fotbalu a která za Koristolosem ve skutečnosti stála.
Jak ale připustil, jestli jde o skutečný byznys si tehdy neověřoval. Což byl podle soudce Slavíka problém. „Sliboval hory, doly klientům, ale nic neověřoval. Nekontroloval, jestli je ten záměr reálný a proveditelný,“ zmínil Slavík při zdůvodnění rozsudku.
„Lze je přirovnat k pověstným šmejdům, co prodávají nekvalitní zboží a služby pod sliby úžasných vlastností a kvalit,“ dodal soudce k vysvětlení, proč poslal Carbocha na pět let do vězení a proč mu taky zakázal působit v investicích. „Takhle podnikat nejde,“ poznamenal Slavík.
(Ne)existující Bulhaři
Pozoruhodná je i bulharská linka celého případu. O tom, že dělníka Milanova někdo využil není podle soudu pochyb. „Obžalovaný Milanov byl typickým bílým koněm. Není možné ho označit za organizátora, není ten typ, který by byl schopen takto sofistikovanou trestnou činnost organizovat,“ řekl soudce.
Kdo ale za celou podvodnou akcí ve skutečnosti stál se u soudu nepodařilo rozkrýt, což připustil i Slavík. Nezodpovězená tak zůstává role dvojice Bulharů, pro kterou měl údajně Milanov pracovat a s nimiž měl Carboch jednat. U dřívějších jednání zaznělo, že šlo o muže z prostředí bulharské mafie.

Podle zdroje Odkryto.cz blízkého vyšetřování ale nad existencí zmíněných Bulharů panovala skepse a policie se měla spíše klonit k tomu, že šlo o akci lidí z firmy Tremina Trade.
„Zapojení obou obžalovaných bylo výraznější než jak vyplývá ze shromážděných důkazů,“ poznamenal mimo jiné během vynášení rozsudku soudce Slavík. Zároveň ale dodal, že na základě důkazů není prokázané, že by Carboch úkoloval Milanova a že byl peníze investorů mířící na Milanovův bankovní účet byly následně vypláceny Carbochovi.
Akce Zbuzany
Aktuální dluhopisový případu u pražského soudu není jediný, ve kterém figuruje Carbochovo jméno. Hospodářské noviny už v roce 2023 upozornily na kauzu kolem fotbalového klubu a hřiště ve Zbuzanech u Prahy.
Carbochovy firmy lákaly investory na vybudování apartmánů ve Zbuzanech a okolo 300 lidí na projekt naposílalo téměř 200 milionů korun. Na výstavbu apartmánů ale nikdy nedošlo, místní pozemky, které patří Carbochovým firmám, vloni zajistila policie, firmy jsou v insolvenci a věřitelé se domáhají zpátky svých peněz.