Přeskočit na obsah

Policista nabízel informace z případu podnikateli, kterému zmizely bitcoiny za stamiliony

Detektiv nabízel podnikateli podezřelému z obchodování s nelegálními léky informace z vyšetřování. Peníze však nedostal. A podnikateli po domovní prohlídce zmizelo přes 270 milionů korun v bitcoinech.

Bývalý policista Lukáš S., který byl odsouzený za vynášení informací. Foto: Odkryto.cz

Mladý vyšetřovatel pražské hospodářské kriminálky Lukáš S. se před sedmi lety dostal ke svému prvnímu velkému případu. Detektivové tehdy odposlouchávali skupinu lidí kolem slovenského podnikatele Petra S. (redakce jeho jméno pozměnila z bezpečnostních důvodů), kterého podezřívali z obchodu se zakázanými léky na podporu erekce. Lukáš S. dostal na starosti odposlechy jeho manželky.

Dostal však nápad, jak si k policejnímu platu přivydělat. Zjistil totiž, že má mezi svými známými člověka, který má kontakt na jednoho z lidí z podnikatelova okolí. Lukáš S. tak přes tohoto prostředníka vzkázal jednomu z později obviněných v kauze, Abdelmalekovi R., že se o skupinu zajímá policie a všechny odposlouchává. Aby svým slovům dodal váhu, přihodil pár informací, které se dozvěděl z odposlechu podnikatelovy manželky. Za 300 tisíc korun by pak prozradil víc.

Jenže Abdelmalek podle svého pozdějšího svědectví u soudu neměl na tak vysoký úplatek peníze. A podnikatel Petr S. jej zase odmítl zaplatit.

“V podstatě jsem nevěřl tomu, že se něco chystá, že se něco děje. Takové nabídky dostávám dodnes. Někdo přijde, postraší mě a zároveň přijde s řešením. Zaplať a bude to ok,” řekl Petr S. v podcastu Tajná složka.

Čtvrt miliardy v bitcoinech zmizelo, když byl ve vazbě. Ukradli je policisté?
Policie zabavila kódy ke kryptoměnové peněžence obviněného podnikatele na které byly bitcoiny v hodnotě stovek milionů. Krátce poté však zmizely. Kdosi je převedl v době, kdy byl ve vazbě. A podezření padlo na policisty.

Z verdiktu Městského soudu v Praze však vyplývá, že příčinou nebyla podnikatelova zásadovost, ale fakt, že si informace o policejním zájmu o sebe a další lidi ověřoval po vlastní ose. Přes jiného policistu si nechal své jméno vyhledat v policejních systémech. A protože lustrace vyšla jako negativní, nabyl dojmu, že žádné vyšetřování ve skutečnosti neexistuje a jde ze strany Lukáše S. o vydírání. Nevěděl ale, že spis je vedený tajně, mimo policejní systémy.

Přesto začal být opatrný. Přestěhoval se s rodinou z Prahy na předměstí Brna a omezil kontakty s ostatními. Podobně zareagoval Abdelmalek R. Ten se odstřihnul od své rodiny i známých a přestal používat své telefonní číslo. Jenže podle soudu ke své smůle neodhadl, že jeho pohyb může být monitorován prostřednictvím platební karty, kterou platil své ubytování na hotelu.

Policie ho pak zatkla ve chvíli, kdy po půlročním skrývání nabyl dojmu, že je ”čistý vzduch” a zajel si domů pro své auto. V poutech pak skončili také další lidé, včetně Petra S. Z jejich výslechů pak vyplynulo, že měli o vyšetřování informace ještě před razií. A stopy dovedly Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) až k Lukášovi S.

Ten se zúčastnil i domovních prohlídek v kauze. Při jedné z nich, ve vile Petra S., detektivové zabavili přístupové kódy k virtuální peněžence, na které byly bitcoiny v dnešní hodnotě přes 270 milionů korun. A v době, kdy byl Petr S. ve vazbě, je někdo z peněženky převedl. Případ GIBS dodnes vyšetřuje, zatím bez výsledku. Lukáš S. ve vile Petra S. nebyl.

Trikolora hospodařila se ztrátou, přesto si část vedení platila odměny
Hospodaření Trikolory podle oficiální účetní závěrky skončilo v roce 2024 ve skoro čtvrtmilionové ztrátě. Přesto si vedení vyplácelo desetitisíce na odměnách, kritizují autoři trestního oznámení.

Z šesti let vězení podmínka

Mladý policista dostal od Městského soudu v Praze v roce 2019 šestiletý trest vězení. Hájil se tím, že byl na kriminálce nový a měl pocit že nestíhá. Chtěl se prý blýsknout před nadřízenými. Údajně si myslel, že by se tímto způsobem mohl dostat k vyšetřované skupině blíž. Soud tomu neuvěřil.

Tehdejší šéf GIBS Radim Dragoun po verdiktu mluvil o tom, že jde o kauzu, která má být výstrahou pro další úplatné policisty.

Jenže Vrchní soud v Praze v lednu 2022 Lukášovi S. jeho trest značně snížil. A to na tříletou podmínku. Podle něj totiž nebylo vynášení informací natolik zásadní, aby ohrozilo celý případ. Petr S. a další nakonec stejně skončili ve vazbě a jsou dodnes obvinění, uvedl soud.

Reportérům Odkryto.cz se Lukáše S. podařilo zastihnout v autoškole, kde po odchodu od policie pracuje. “Vůbec netuším, o čem to mluvíte. Ale jakože vůbec,” odvětil na otázku ohledně nalezené bitcoinové peněženky v rámci domovních prohlídek. A popřel dokonce i to, že někdy pracoval u policie.

Komentáře

Nejnovější