Přeskočit na obsah

Narazili jsme na únosy a vydírání spojené s kryptoměnami, říká šéf protidrogové centrály

Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha se na darknetová tržiště přesouvají obchodníci s větším množstvím drog. Jeho lidé už řešili případy, kdy držitelům kryptoměn, jako jsou bitcoiny, hrozilo násilí.

Ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych. Foto: Odkryto.cz

Nahlas se spekuluje o tom, že Tomáš Jiřikovský - muž, který daroval státu miliardu v bitcoinech - může být v ohrožení života. Je to podle vás reálná obava? 

Určitě i v českém prostředí registrujeme násilnou trestnou činnost, která bezprostředně souvisí s kryptoměnami. A je to od té doby, kdy se s tím začalo koketovat na nějaké té alternativní úrovni. I v našich případech jsme zažili únosy, zažili jsme plánování nějakého vydírání lidí, kteří drželi větší množství kryptoměn. A ze zahraničí známe případy, kdy ti lidé byli poškozeni na zdraví, nebo i na životě. O takovém případě v Česku nevím, ale vůbec to nevylučuji. Protože v posledních dvou letech se nám asi ve třech případech objevily příběhy, kdy pachatelé vymýšleli, jak dostat z někoho ty seedy. Protože věděli, že je má a chtěli si násilím pomoci ke kryptoměnám.

Seedy, tedy myslíte ta přístupová klíčová slova, kterými se lze dostat ke kryptoměnovým peněženkám…

To jsou jedinečné přístupové kódy, které když z někoho vylámete, tak tu kryptoměnu prostě máte.

Vedení Trikolory je v podezření z tunelování strany. Padlo trestní oznámení
Jeden z členů strany Trikolora s podporou dalších kolegů podal podle zjištění Odkryto.cz trestní oznámení kvůli podezření na tunelování strany. V dokumentu jako možné pachatele označil předsedkyni Zuzanou Majerovou a další členy vedení.

Je riskantní se pohybovat na darknetovém tržišti?

Paradoxně ta obchodní disciplína mezi prodejci a odběrateli je hlídána samoregulačně. Oni se recenzují, lajkují a málokterý prodejce si dovolí to plnění neudělat, protože mu to snižuje rating. A mnohokrát jsme zažili, že zákazník napsal, že zboží nedostal a prodejce místo toho, aby se s ním dohadoval, mu ho poslal znovu. Protože dobré jméno je pro něj cennější než nějaká jedna dávka.

V kauzách, které řešíte, se často platí kryptoměnami. Stává se, že víte o tom, že pachatelé drží nějakou virtuální měnu, ale nedokážete ji nakonec zabavit?

Je to docela častá záležitost. Samozřejmě děláme všechno proto abysme ji zadrželi, ale má to své limity.

V kauze kolem Tomáše Jiřikovského se mluví o tom, že se aktivovala dlouho spící peněženka s bitcoiny spojená s ilegálním tržištěm Nucleus. Sledujete podobné spící peněženky?

Určitě. A pohyby na spících peneženkách, které jsou potenciálně spojené s nelegální činností, jsou předmětem nejen našeho zájmu, ale zájmu všech policistů, kteří se touto problematikou zabývají po celém světě, takže máme tendence si tyto informace vyměňovat a upozorňovat se na to, jestli nám to něco neříká, něco k tomu nevíme, nedá se k tomu něco dozjistit. A míra té spolupráce je vysoká.

Do případu kolem Tomáše Jiřikovského se zapojila FBI. Počítám, že také vy spolupracujete s vyšetřovateli v USA…

My máme jako partnerskou agenturu DEA a s ní jsme ve velmi úzkém kontaktu obecně u všech věcí které řešíme ohledně globálního obchodu s drogami.


Celý rozhovor s Jakubem Frydrychem nejen o kauze kolem darovaných bitcoinů, ale také o tom, jak se změnila drogová kriminalita v Česku, najdete v podcastu Tajná složka naHeroHeroPatreonu a Forendors.


Komentáře

Nejnovější