Prezident Petr Pavel tento týden nevyloučil, že by mohl zastavit stíhání elitních vojáků, kteří čelí obžalobě za smrt jednoho ze svých afghánských kolegů. Ten v roce 2018 krátce předtím jednoho českého vojáka zabil a další dva zranil. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v rozhovoru pro Odkryto.cz uvedla, že by se podle ní měl případ dostat až k soudu.
“To, co vím z veřejně dostupných zdrojů, ve mě vyvolává pocit opatrnosti v tom, že bych asi nechala v tomto ohledu soudy, aby tu věc posoudili, aby ti lidé, kteří jsou obžalováni, měli možnost se hájit před soudy,” řekla ministryně s tím, že neměla možnost se seznámit se spisem k případu a informace tak čerpá hlavně z médií.
Podle ní by případná Pavlova abolice, tedy milost během trestního stíhání, nebyla ani v zájmu samotných obžalovaných vojáků. “Pokud by dostali milost, tak do konce svých životů se nad jejich kariérami, nad jejich hlavami, bude vznášet to, jestli se něčeho takového dopustili, nebo nedopustili. Takže i z tohoto pohledu si myslím, že pro ně, jako pro příslušníky armády, je lepší, aby ten rozsudek měli a aby výsledek toho soudu byl nějakým způsobem v té veřejnosti, než aby pořád někdo říkal: vy jste to udělali, neudělali a vznášelo se to v nějakém oparu,” miní Černochová.
Šéf hnutí Motoristé sobě Petr Macinka, který prezidenta k abolici veřejně vyzval, uvedl, že je třeba případ vnímat v kontextu toho, že vojáci, kteří Afghánce údajně mučili, bezprostředně předtím přišli o svého kamaráda. Černochová uvedla, že pro to má pochopení.
“Nevylučuji, že se něco takového může stát, jsme jenom lidé a pokud v bezprostřední blízkosti nás zemře někdo, s kým jsme hodinu předtím seděli v autě a máme k němu vztah, že se to těch lidí bytostně dotkne. Mě by se to dotklo taky, ale ti lidé se musí chovat jako profesionálové,” podotkla Černochová. “Afghánci nám dali tu důvěru, že toho člověka svěřili našim vojákům, aby provedli nějaký výslech, tak je zapotřebí postupovat zcela v souladu s mezinárodním právem a nemůžeme si hrát na bohy,” dodala.