Přeskočit na obsah

Arménský boss šéfa slovenského Playboye nevydíral, tvrdí soud

Okresní soud v Dunajské Stredě podle zjištění Odkryto.cz zatím nepravomocně osvobodil kontroverzního arménského podnikatele Armana Aharonjana z údajného vydírání šéfa slovenského Playboye. Sám Aharonjan v minulosti kvůli válce v podsvětí čelil pokusům o vraždu.

Arménský boss Andranik Soghojan před soudem. Soghojan si přál Armana Aharonjana zlikvidovat. Foto: Jan Zátorský/Mafra/Profimedia

Případ jako z noirové detektivky nebo filmu Quentina Tarantina. V hlavní roli arménský podnikatel z pražského podsvětí, který několikrát přežil pokus o vraždu a s ním slovenský podnikatel, vydavatel pánských časopisů Playboy a Maxim.

V půlce srpna roku 2016 přijíždí k jednomu slovenskému hotelu dvojice luxusních Mercedesů s českými poznávacími značkami. Z aut vystupuje šest mužů, někteří v oblecích. Jedním z nich je Arman Aharonjan, podle policie vysoce postavený člen arménské mafie v Česku. Míří na hotelovou recepci.

Shánějí se po slovenském podnikateli Jánu „Johnny“ Kortišovi, který je v hotelu ubytovaný spolu s partnerkou. Producent a vydavatel slovenské verze pánského časopisu Playboy zrovna sedí i s družkou na terase a pijí kávu.

Je něco okolo 11 hodin dopoledne, když si k páru přisedá čerstvá skupina hotelových hostů v čele s Aharonjanem. Verze o tom, co následovalo v dalších minutách, se liší.

Dluhy a facka

Podle obžaloby si skupina v čele s Aharonjanem přijela do hotelu pro Kortiše kvůli dluhu 100 tisíc euro. Peníze Aharonjanovi nedlužil přímo Kortiš, ale podnikatel, kterého Kortiš Aharonjanovi v minulosti představil.

Vydavatel Playboye měl ale v tu chvíli sloužit jako prostředek k rychlejšímu vymáhání dluhu. Podle pozdější Kortišovy výpovědi po něm Aharonjan chtěl, ať jejich společnému známému zavolá a domluví schůzku v Bratislavě.

Radovan Krejčíř uprchl před dvěma dekádami. Návratu do Česka je teď blíž než kdy jindy
Už dvacet let se Česko snaží dostat uprchlého zločince zpět do vlasti. Zatím bez úspěchu. Přesto se však Krejčířův návrat jeví o poznání reálněji, než dříve.

Aby bylo jasno, že to arménský boss myslí vážně, měl Kortiš dokonce dvakrát dostat silnou ránu do hlavy. Ačkoliv Kortiš schůzku domluvil, martýrium pro něj nekončilo. Aharonjan mu podle obžaloby oznámil, že do Bratislavy jede s nimi a pokud nedostane 100 tisíc eur od jejich známého, tak mu peníze zaplatí Kortiš.

„Obchodní jednání“ na terase hotelu zabralo asi čtyřicet minut. Podle výpovědí hotelových zaměstnanců se pak na recepci dostavila uplakaná Kortišova partnerka v doprovodu jednoho z nových hostů a oznámila, že další noc oproti původním plánům už v hotelu nestráví.

Následně šestice spolu s Kortišem a jeho družkou nasedla do aut a hotel opustila.

Útěk z benzínky

Na podivné dění v hotelu ale už tou dobou byla upozorněna místní policie. Kolonu tří aut (dvou Mercedesů a Kortišova Fiatu) zastavila policejní hlídka v obci Vrakúň kvůli kontrole dokladů. Jedním z kontrolovaných byl podle výpovědí policistů i Kortiš.

„Tato osoba byla vyzvána, aby z auta vystoupila, choval se neobvykle, byl nesoustředěný, nervózní, stále se poohlížel ke kontrolovaným vozidlům. Na otázku, zda potřebuje pomoc, uvedl, že potřebuje pomoc a že je vezou Bratislavy,“ cituje jeden z rozsudků výpověď policistů.

Lovec mafiánů: Několik mých informátorů zlikvidovali
Karel Tichý patří mezi nejznámější české detektivy novodobé historie. V rozhovoru pro Odkryto.cz popisuje, jak složité bylo pracovat na kauzách kolem Radovana Krejčíře nebo Františka Mrázka.

Policisté po dohodě s vedením proto naplánovali kolonu zastavit v Šamorínu a to rovnou u místní policejní stanice.

Kolona aut ale v Šamorínu nečekaně odbočila na místní benzínku, takže je policie odchytla už tam. Odtud je doprovodila k místní policejní stanici, kde zadržela většinu skupiny - kromě Aharonjana. Ten totiž během policejní kontroly na benzínce zmizel.

Mobil z okna

Jak přesně Aharonjan utekl není jasné. Rozsudek v kauze ale cituje výpověď taxikáře, který ho o několik minut později v Šamorínu nabral. Tedy až potom, co vysadil předchozího zákazníka.

„Po zastavení si všiml, jak utíká za ním ten muž, který ho chtěl zastavit. Mohl mít asi 210 cm, 150 kilogramů, byl v elegantním obleku a česky mu uvedl, že chce jít do Bratislavy. Po cestě si uvedený muž zařídil pár telefonátů, a následně uvedený telefon vyhodil z okna auta. Vystoupil v Bratislavě na Štefánikově ulici na první zastávce od hlavního nádraží,“ vypověděl taxikář.

Zatímco zbytek skupiny byl ve vazbě, o Aharonjanově pobytu policie nic nevěděla. Po podnikateli proto dokonce vyhlásila mezinárodní pátrání.

Na výletě s přáteli

Aharonyan podle všeho nakonec ve věci vypovídal. Rozsudek z roku 2017 cituje jeho výpověď takto:

„Spoluobžalovaný ve své výpovědi také spáchání trestné činnosti popíral, přičemž uvedl, že poškozené nezná, přičemž na předmětném setkání pobýval velmi krátkou dobu, protože si aktivně obhlížel předmětný areál. Na Slovensko přijel s přáteli na výlet a na Slovensku nikoho nezná,“ cituje rozsudek Aharonjana.

Krejčíř exkluzivně: Chci do Česka
Uprchlý zločinec, který má za mřížemi strávit přes třicet let, vysílá ze svého jihoafrického vězení vzkaz českému podsvětí a říká, že tamní úřady už nechtějí platit za jeho ostrahu.

„Viděl, že se jedná o pracovní schůzku a tím, že se nikdy neplete do záležitostí, se kterými nemá nic společného, tak odešel pryč. Fotil si areál, protože se mu moc líbilo místo, kde byli,“ stojí dál ve výpovědi arménského podnikatele.

Unikl smrti

Sám Aharonjan je přitom v českém podsvětí známá postava. V roce 2007 se totiž dostal do sporu s tehdejším vorem v zakoně, tedy hlavou ruskojazyčné mafie.

Armén Andranik Soghojan nařídil Aharonjonovu likvidaci kvůli tomu, že tehdy mladý Arman nezaplatil do společné kasy 500 tisíc dolarů. Dostat Aharonjana se ale ukázalo jako tvrdý oříšek. První útočníci pobodali jeho parťáka, který útok díky včasné pomoci lékaře přežil.

Druhý útok se odehrál na Vinohradech. Aharonjan ale opět vyvázl. Místo něj ukrajinský zabiják zastřelil řidiče tehdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka. Aharonjan i Hušákův řidič totiž jezdili v Bentley podobné barvy a střelec, který neznal Aharonjanovu podobu, se prostě spletl.

Policie nakonec kvůli pokusům o vraždu stíhala ukrajinského nájemného vraha i vora v zakoně Soghojana. Zatímco nájemný vrah skončil za mřížemi, Soghojan se po rozhodnutí soudu dostal z vazby a rychle uprchl do Arménie, se kterou Česká republika nemá dohodu o vydávání. Soudy ho tak nakonec sice odsoudily, ale v nepřítomnosti a bez šance na to, že si trest odpyká.

Soudy zprošťují

Případ Kortišova únosu z roku 2016 se nakonec dostal ke slovenským soudům, konkrétně Okresnímu soudu v Dunajské Stredě a to ve dvou samostatných jednáních. V tom prvním soud zprostil Aharonjanovy společníky obžaloby v roce 2017.

Podle soudu chyběly důkazy, že se příběh odehrál přesně tak, jak ho líčila obžaloba. Soud mimo jiné zpochybňoval rozpory ve výpovědích účastníků. S okolnostmi Aharonjanova útěku se ale soud například vůbec nevypořádal.

Obžaloba Aharonjana byla vyčleněna k projednání samostatně. I toho, zatím nepravomocně, soud na konci letošního května zprostil.

Selhání policie a šok pro celé Česko. Jak si Krejčíř přezul boty a zmizel
Policistu, který v jeho honosné černošické vile dělal domovní prohlídku, dovedl na toaletu. Zavřel za ním dveře, vzal si klíče, přezul boty a zmizel. Před dvaceti lety se odehrála událost, která otřásla důvěrou v policii. Krejčířův útěk.

„Obžalovaného soud zprostil obžaloby Okresní prokuratury Dunajská Streda pro skutek kvalifikovaný jako zločin omezování osobní svobody a zločin vydírání spáchaných spolupachatelstvím, protože nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán,“ napsala Odkryto.cz mluvčí soudu Jana Kondákorová.

Zároveň ale dodala, že prokurátor se proti osvobozujícímu rozsudku odvolal. Odkryto.cz se pokoušelo získat stanovisko slovenské prokuratury, ale na dotazy do uzávěrky textu nereagovala. Aktuální rozsudek zatím není veřejně k dispozici.

Ján Kortiš, který je v případu veden jako poškozený, pro Odkryto.cz napsal, že na Slovensku si jde evidentně zařídit ledasco. „Za korupci a úplatky si zařídíte na soudě asi všechno a dokonce i únos,“ tvrdí podnikatel.

Aharonjan na žádosti Odkryto.cz o komentář k aktuálnímu rozsudku neregoval.

Komentáře

Nejnovější