Přeskočit na obsah

Zvrat v kauze Diag Human. Soud vyhověl odvolání Česka

Odvolací soud v Londýně vyhověl odvolání České republiky v miliardovém sporu s podnikatelem Josefem Šťávou a jeho firmou Diag Human. Soud zpochybnil Šťávovu kontrolu nad firmou v roce 2011, což může potenciálně výrazně změnit průběh kauzy.

Čechošvýcar Josef Šťáva už třicet let bojuje s Českou republikou o miliardy z překažené investice. Foto: Profimedia

Odvolací senát londýnského soudu včera vyhověl jednomu odvolání České republiky v miliardovém sporu s firmou čechošvýcara Josefa Šťávy. Odkryto.cz to zjistilo z britského archivu. Šťáva a Diag po Česku požadují 15,5 miliard korun za zmařenou investici s krevní plazmou v 90. letech.

Jejich nárok v roce 2022 uznal mezinárodní arbitrážní tribunál. Proti jeho závěrům se ale Česká republika odvolala k obchodnímu soudu v Londýně. Ten v minulosti většinu českých námitek zamítl.

Stát se ale proti tomu bránil u odvolacího soudu, který se případem zabýval letos v únoru. Jak vyplývá z aktuálního rozhodnutí, senát projednával celkem tři odvolání. První dvě, přičemž jedno z nich podal i Šťáva a Diag, senát zamítl.

Ve třetí ale dal Česku za pravdu. Stát v odvolání zpochybňuje to, že Šťávu lze považovat za investora, na kterého se vztahuje bilaterální smlouva mezi Českem a Švýcarskem o ochraně investic. V roce 2011 totiž Šťáva převedl akcie Diagu do lichtenštějnského trustu Koruna Trust.

A podle odvolacího soudu tak přestal splňovat nárok na ochranu podle mezinárodní dohody. „Došli jsme k závěru, že i když existují určité okolnosti, za kterých by postačovala faktická kontrola, pan Šťáva fakticky neovládal společnost Diag SE v tom smyslu, aby se mohl kvalifikovat jako investor podle článku 1,“ píší soudci v aktuálním rozhodnutí.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Macury aktuální verdikt soudu znamená, že rozhodčí nález z roku 2022 by měl být zrušen. „Ministerstvo financí nyní rozsudek analyzuje a poté rozhodne o dalším postupu,“ doplnil Macura pro Odkryto.cz.

Vyjádření společnosti Diag Human zjišťujeme.

Čekání na arbitry

Aktuální rozhodnutí odvolacího soudu přišlo ve chvíli, kdy obě strany čekají ještě na další klíčový verdikt. Soudní ping pong v Londýně vloni v březnu vedl k tomu, že se mezinárodnímu arbitrážnímu tribunálu vrátila k posouzení jedna klíčová otázka: jestli v případě konečné výhry dostanou Šťáva s Diagem celou sumu přiznanou v roce 2022, nebo jen 70 procent.

O tom arbitři znovu jednali už před dvěma měsíci. Jejich závěry ale mají obě strany dostat písemně a k tomu ještě nedošlo. Čeho přesně se tato část týká?

Arbitři se totiž podle loňského rozhodnutí soudce Davida Foxtona nevypořádali s otázkou, zda by částka, kterou má republika firmě zaplatit, neměla být snížena o proklamovaný nárok Šťávova bývalého advokáta Jiřího Oršuly. Tomu měl totiž v minulosti Šťáva část nároku za státem přenechat.

Takzvaná Oršulova pohledávka od té doby měnila majitele. V minulosti s ní neúspěšně operovala švýcarská firma Towit Machinery. Po letech ticha se přihlásila znovu vloni v únoru, kdy se na ministerstvo financí obrátila s takzvaným notice of dispute, tedy oznámení o sporu. Jde o první krok na cestě k rozjetí mezinárodní arbitráže. Po Česku požaduje firma spolu se dvěma švýcarskými občany zhruba čtyři miliardy korun.

Temná historie

Samotná kauza Diag Human sahá do počátku 90. let minulého století, kdy chtěl Šťáva rozjet byznys s krevní plazmou. Varovný dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara Šťávovým zahraničním partnerům před podnikatelem a jeho společností ale celý projekt ukončil dřív, než stihnul pořádně začít.

Šťáva se od té doby s Českem soudí. Nález mezinárodních arbitrů z roku 2022 detailně popisuje to, jak stát v průběhu sporu zneužíval svou moc ve snaze Šťávu a jeho firmu porazit.

Komentáře

Nejnovější

Hra o Krejčířův návrat. Které politiky zničí Dozimetr?

Hra o Krejčířův návrat. Které politiky zničí Dozimetr?

Je za rozhodnutím jihoafrických úřadů nevydat Radovana Krejčíře do Česka hra tajných služeb? V investigativním podcastu Tajná složka odkrýváme také exkluzivní informace ze zákulisí největších kriminálních kauz současnosti: Dozimetru a případu kolem motolské nemocnice.

Členové Veřejné