Přeskočit na obsah

Soud potrestal policistu za vynášení informací o pražském politikovi

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal detektiva NCOZ Martina Lonského kvůli vynesení informací o policejním prověřování politika Martina Bellu z ODS. Informace policista předal dalšímu pražskému politikovi a to Antonínovi Svobodovi z TOP 09.

Případem údajného vynášení informací se zabýval Obvodní soud pro Prahu 9. FOTO: Odkryto.cz

Operativec Martin Lonský čelil obžalobě za to, že v roce 2021 předal informaci pražskému politikovi Antonínovi Svobodovi (TOP 09) o tom, že policie prověřuje bývalého starostu z Prahy 3 Alexandera Bellu (ODS) kvůli podezřelým půjčkám od blízkých IT firem.

Konkrétně Lonský napsal Svobodovi, jinak synovi pražského primátora Bohuslava Svobody (TOP 09), zprávu přes WhatsApp. Zpráva obsahovala informaci, že o Bellua se zajímá hospodářská kriminálka a případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Kriminálka, jak se později ukázalo, reagovala na trestní oznámení ze strany Finančního analytického úřadu (FAÚ). Celá věc byla nakonec odložena.

Podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 9 Jana Vaníčka se Lonský dopustil trestného činu porušení mlčenlivosti. „S ohledem na dlouhodobé působení u policie si byl velmi dobře vědom citlivosti informací a svých povinností. Věděl, že tak konat nemá a stejně sděloval informace Svobodovi,“ konstatoval soudce.

Soudce potrestal detektiva Lonského pokutou 50 tisíc korun. Zákaz působení u policie soudce neudělil, ale samotný trest Lonského ze služby vylučuje na řadu let. Podle Vaníčka jde o dostatečný trest pro jinak netrestaného policistu.

Čtvrt miliardy v bitcoinech zmizelo, když byl ve vazbě. Ukradli je policisté?
Policie zabavila kódy ke kryptoměnové peněžence obviněného podnikatele na které byly bitcoiny v hodnotě stovek milionů. Krátce poté však zmizely. Kdosi je převedl v době, kdy byl ve vazbě. A podezření padlo na policisty.

Žalobce Městského státního zastupitelství Radek Klvaňa ve své závěrečné řeči navrhoval pro Lonského podmíněný trest. Klvaňa řekl, že podle něj nelze popřít snahu Lonského způsobit škodu Belluovi.

Principem mělo být to, že informace o prověřování Bellua šla od Svobody do médií a vedla k tomu, že v nadcházejících volbách už kandidoval Bellu z nevolitelné pozice. „Poškozenému Bellu byla způsobena vážná újma,“ tvrdil Klvaňa.

Tři roky s inspekcí za zády

Policista Lonský se k soudu na vynesení rozsudku nedostavil. Jeho advokát Vladimír Jašek ve své závěrečné řeči žádal soud o zproštění obžaloby, případě o postoupení případu ke kázeňskému projednání v rámci policie.

Jašek zároveň opakovaně upozorňoval na některé problematické aspekty celého případu. Odeslání zprávy jeho klientem politikovi Svobodovi nepopřel, ale zmínil, že k ní mělo dojít v době, kdy už se vědělo, že se o Bellua zajímá policie. Lonský podle Jaška jako operativec fungoval na hraně a snažil se jen získat informace pro méně zkušeného kolegu, kterému případ přistál na stole.

Dusno v Pražských službách. Části dozorčí rady vadí vysoké odměny manažerů
Nezvykle vysoké odměny pro vedení Pražských služeb naštvaly část dozorčí rady této městské firmy. Schyluje se kvůli tomu k dalšímu střetu mezi ředitelem firmy Patrikem Romanem a náměstkyní primátora Janou Komrskovou z Pirátů.

Advokát Jašek připomněl, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřovala Lonského tři roky za použití odposlechů, sledování a nasazení kamery do jeho kanceláře. A celá obžaloba pak nakonec stála pouze na jedné WhatsAppové zprávě.

Podle Jaška se GIBS a státní zástupci zaměřili úzce na jeho klienta, ačkoliv informaci o prověřování politika z ODS mohli z policejní databáze získat i další policisté. GIBS se jejich roli ale podle Jaška nevěnoval.

Státní zástupce Klvaňa u soudu řekl, že během jeho dozorování případu nezaznamenal ze strany GIBS jediný nezákonný postup.

Komentáře

Nejnovější