Na oslavy konce války na Olšanské hřbitovy v Praze jako už tradičně dorazila pestrá společnost. Moderátor, který pod pomníkem rudoarmějce střídavě promlouval k asi stovce přihlížejících lidí, svůj proslov vždy proložil písní o “Dni Pobědy”, jak Rusové den vítězství nazývají. Na hrudi se mu lesklo několik metálů. “To jsou po jeho otci,” vysvětlila reportérům jedna z divaček.
Na Olšanech se kromě rusky hovořících návštěvníků, několika delegací tuzemských velvyslanectví (během našeho natáčení dorazili zástupci ambasád Běloruska a Arménie), sešlo také velké množství Čechů. Většina byla podle placek na batozích příznivci komunistické koalice Stačilo. “Ano míru, ne NATO,” stálo například na odznáčku jedné z účastnic.
Dvojice důchodců, která obcházela pomník s roztaženou sovětskou vlajkou pak ostatním návštěvníkům dávala rady, kde lze tyto věci nakoupit. “Je to takový neznámý web, napíšu vám adresu. Ty stužky tam mají také,” prohlásil muž a ukazoval si na oranžovočernou svatojiřskou stuhu připnutou na klopě kabátu.

Například v Berlíně bylo nošení symbolů spojených s Putinovou válkou na Ukrajině, jako je právě zmíněná stuha nebo ruské vlajky, během akcí spojených s výročím konce světové války zakázáno.
Informace o tom, že na olšanské ceremonii natáčí štáb Ruského světa se rychle mezi účastníky rozšířila. Někteří si pak reportéry fotili, nebo se jim snažili zakrývat objektivy. Řečník, který před pomníkem rudoarmějců střídavě zpíval oslavné písně, které prokládal krátkými projevy, pak náš štáb označil za “provokatéry”.
Jak to na místě vypadalo můžete vidět v novém díle Ruského světa na HeroHero. V této epizodě se vracíme také k incidentu, který se odehrál minulý týden v Karlových Varech, kde náš štáb pořizoval anketu s návštěvníky lázeňského města. Většina z nich přijela do Varů z Německa a mají tamní doklady. Pochází však z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu.
Co nám řekli na otázky ohledně svého vztahu k Vladimiru Putinovi nebo války na Ukrajině se dozvíte v naší reportáži.