Platí či neplatí? Palčivá otázka, která má aktuálně cenu zhruba 17 miliard korun. Podle arbitrážního nálezu z roku 2022 je to suma (při započtení běžících úroků), kterou by měla platit Česká republika čechošvýcarovi Josefu Šťávovi a jeho firmě Diag Human za překažený obchod s krevní plazmou v 90. letech.
Úterní rozhodnutí odvolacího soudu v Londýně ale situaci na bojišti, jak už je v této letité kauze dobrým zvykem, opět mírně zkomplikovalo. Odkryto.cz přináší detailnější pohled na aktuální stav.
Soudní ping pong
K odvolacímu senátu případ doputoval po sérii soudních bitev u Vrchního soudu v Londýně, které dopadly v drtivé většině ve prospěch Šťávy a Diag Human. Senát tak nakonec řešil tři odvolání - jedno podali Šťáva a Diag Human a dvě Česká republika. Šťáva se svým odvoláním úspěšný nebyl a jedno nevyšlo ani Česku.
V posledním odvolání ale dal britský soud státu za pravdu. A to v otázce, která se zdá být v kontextu celého sporu jako jedna z klíčových.
Pro vysvětlení. Arbitři v roce 2022 rozhodli, že má Česká republika platit Šťávovi a Diagu miliardové odškodné na základě toho, že podle předložených důkazů stát v letitém sporu opakovaně porušoval práva Šťávy a Diagu vycházející z dohody o ochraně investic mezi Českem a Švýcarskem (mimo jiné zneužíváním policie a tajných služeb proti Šťávovi a jeho firmě).
České ministerstvo financí, které stát v arbitrážích zastupuje, se ale u londýnských soudů snažilo zpochybnit to, že se na Diag Human zmíněná smlouva o ochraně investic vztahovala.
Právníci státu v tomto směru argumentovali tím, že v roce 2011 Šťáva převedl akcie Diagu do lichtenštějnského trustu Koruna Trust a ztratil tak nad firmou kontrolu. Tím pádem by se na na firmu česko-švýcarská dohoda už nevztahovala.
Přilétl na Diag šrapnel?
Vrchní soud v Londýně tuto argumentaci původně nepřijal. Soudce David Foxton mínil, že Šťáva, který má švýcarské občanství, firmu Diag Human dál de facto ovládal, ačkoliv akcie uložil do lichtenštejnského trustu.
S tímto závěrem ale nesouhlasila česká strana. A k jejím námitkám se teď přiklonil i odvolací senát. Na jednadvaceti stranách soudci popisují, jak přesně Diag Human podle nich přišel o ochranu podle česko-švýcarské smlouvy.
Senát pečlivě analyzuje možný vliv toho, jak Šťáva mohl nebo nemohl Diag ovládat po převodu firmy do Lichtenštejnska. Nakonec se soudci přiklonili k tomu, že Šťáva neměl ze své pozice dostatečnou kontrolu nad firmou. A tím pádem už firma právně ztratila vazbu na Švýcarsko a taky na ochranu podle bilaterální smlouvy.
„Proto musí být tomuto odvolání vyhověno a nález ve prospěch Diag SE musí být zrušen,“ napsali soudci v aktuálním rozhodnutí.
Podle ministerstva financí je tak situace jasná. „Soud uvedl, že rozhodčí nález ve prospěch Diag Human SE má být zrušen, a to v důsledku toho, že pan Šťáva neovládal Diag Human SE v rozhodném časovém období,“ napsal Odkryto.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Macura. Ministerstvo bude ještě rozsudek dál analyzovat a pak se rozhodne o dalším postupu.
Bez vlivu na výsledek?
Advokát Jan Kalvoda, který zastupuje Josefa Šťávu a Diag Human, připouští, že aktuální rozhodnutí soudu skutečně dopadlo primárně na firmu.
„Napadený nález z května 2022 nebyl zrušen. Soud skutečně z formálních důvodů vyhověl jedné z námitek České republiky ve vztahu k Diag Human, avšak bez sebemenšího vlivu na výsledek sporu,“ uvedl Kalvoda pro Odkryto.cz.
Zároveň připomněl, že ve vztahu ke Šťávovi ze strany soudu nic zpochybněno nebylo.
„Je tedy definitivně potvrzena platnost mezinárodního nálezu z května 2022 i předchozích soudních rozhodnutí o povinnosti České republiky nahradit v plné výši škodu způsobenou panu Josefu Šťávovi,“ tvrdí Kalvoda.
Pokud jde o samotnou firmu Diag Human, tak ta má podle Kalvody k dispozici ještě možnost odvolání. „Krom toho je oprávněna i tak vymáhat náhradu škody ve stejné výši od České republiky na základě rozhodčího nálezu z roku 2008,“ doplnil.
Kolik to bude stát?
Jakou sumu bude nakonec stát vyplácet a v jakém poměru zatím nicméně není úplně jasné. Arbitrům, kteří nároky Šťávy a Diag Human posuzovali v roce 2022, se totiž ještě vrátilo k posouzení, jestli má Šťáva a jeho firma nárok na celou přiznanou sumu, nebo pouze na 70 procent.
Arbitři se podle loňského rozhodnutí soudu nevypořádali s otázkou, zda by částka, kterou má republika firmě zaplatit, neměla být snížena o proklamovaný nárok Šťávova bývalého advokáta Jiřího Oršuly. Tomu měl totiž v minulosti Šťáva část nároku za státem přenechat.
Takzvaná Oršulova pohledávka od té doby měnila majitele. V minulosti s ní neúspěšně operovala švýcarská firma Towit Machinery. Po letech ticha se přihlásila znovu vloni v únoru, kdy se na ministerstvo financí obrátila s takzvaným notice of dispute, tedy oznámení o sporu. Jde o první krok na cestě k rozjetí mezinárodní arbitráže. Po Česku požaduje firma spolu se dvěma švýcarskými občany zhruba čtyři miliardy korun.