Přeskočit na obsah

Policie šetří zpronevěru v pravoslavné církvi. Navrhla obžalovat duchovní

Středočeská hospodářská kriminálka podle zjištění Odkryto.cz navrhla obžalovat někdejší představenou monastýru v Loděnicích u Berouna ze zpronevěry. Případ souvisí s převody areálu tohoto pravoslavného kláštera, který policie už vloni zajistila.

Monastýr v Loděnici u Berouna kolem kterého se kauza točí. Foto: Odkryto.cz

Ženský pravoslavný klášter v Loděnici u Berouna působí během všedního červencového dopoledne opuštěným dojmem. Monastýr je obehnaný zdí a branka i mohutná brána jsou zamčené.

Z interkomu se po zazvonění ozývá jen zvuk podobný funění. Po chvíli brankou vychází muž v pracovním oblečení s ruským přízvukem. Když zjistí, že mluví s novináři, zamíří rychle zpátky do areálu. Na všechny položené dotazy či žádosti o možnost mluvit s někým ze zástupců církve jen krčí rameny.

Reportéři Odkryto.cz se na místě pokoušeli zastihnout konkrétně bývalou představenou kláštera Taťánu Hanhur. Podle zjištění redakce se totiž už déle než rok děním kolem monastýru zabývá středočeská hospodářská kriminálka. A Hanhur je podle všeho ústřední postavou.

Medvěděvův asistent vyhrožoval Haškovi. Teď je na sankčním seznamu
Bývalý špičkový hokejový brankář Dominik Hašek si v dubnu v podcastu Ruský svět stěžoval, že výhružky, které mu adresují politici z Ruska, nechává Česko bez odezvy z oficiálních míst. Po čtvrt roce nyní přichází první reakce.

Zajištěný klášter

Jak totiž Odkryto.cz zjistilo z dokumentů na katastru nemovitostí, kriminalisté už vloni v červenci celý monastýr zajistili, protože se může jednat o výnos z trestné činnosti. V policejních dokumentech k tomu píší že: „(...) bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání (...) osoby Taťána Hanhur (...) pro spáchání zvlášť závažného zločinu zpronevěry.“

Podle uvedených paragrafů v dokumentu podezřívají kriminalisté Hanhur ze způsobení škody velkého rozsahu, tedy přinejmenším za 10 milionů korun. Jak Odkryto.cz řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková, kriminalisté případ letos na začátku července dokončili.

„Vyšetřování případu je již z naší strany ukončeno a policisté podali ke Krajskému státnímu zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby jedné osoby pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry,“ uvedla Suchánková. S otázkami na detaily případu ale odkázala na státní zástupce.

Vedoucí Krajského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím redakci bez bližších podrobností potvrdil, že návrh obžaloby mají na stole a jeho kolegové se jím zabývají.

Sdružení firem pro spolupráci s Ruskem

Reportéři Odkryto.cz se nakonec s někdejší představenou monastýru Hanhur spojili telefonicky. Policejní kroky ale komentovat nechtěla. „Nebudu k tomu nic říkat a nebudu to komentovat. Nezlobte se,“ reagovala Hanhur. Po dotazu, zda policejní vyšetřování souvisí s převodem areálu mimo církev, Hanhur zavěsila.

Právě to by totiž podle dostupných informací mohla být záležitost, kterou se kriminalisté zabývají.

Areál kláštera totiž už od roku 2022 nepatří pravoslavné církvi, ale Českému svazu výrobců a obchodních firem pro komerční spolupráci s Ruskou federací. Svazu areál podle darovací smlouvy věnovala Hanhur ještě jako představená monastýru v roce 2022. A to bezplatně.

Smlouva, která se týká areálu v Loděnici u Berouna Foto: Odkryto.cz

Konkrétně je ve smlouvě uvedeno, že dochází k vrácení daru. Svaz totiž původně církvi daroval areál o deset let dříve - v roce 2012. Proč církev nakonec monastýr vrátila zpátky Svazu není jasné. Ze smlouvy pouze plyne, že se církev monastýru vzdala na základě předchozí výzvy k vrácení ze strany Svazu.

V čele Svazu je podle obchodního rejstříku Irina Trušnikova. Reportéři Odkryto.cz se ji pokoušeli zastihnout na adrese uvedené v obchodním rejstříku.

V bytovém domě na Praze 5 je sice schránka se jménem Trušnikové i Svazu, ale na zvonku už její jméno chybí. Sousedé, se kterými na místě reportéři mluvili, tak tvrdili, že Trušnikovou neznají.

Pronikli jsme na Ruskem ovládané území. Podněstří je branou do časů komunismu
Reportérům Ruského světa se podařilo přejít přes přísně kontrolovanou hranici, která dělí Moldavsko a samozvaný stát Podněstří, jenž je pod kontrolou ruské armády.

Podle informací Odkryto.cz se policie celou kauzou začala zabývat na základě trestního oznámení, které podalo vedení pravoslavné církve. To tvrdí, že Hundur chrám na Svaz převedla bez souhlasu církevních představitelů, což je v rozporu s pravidly. Následně církev Hundur z čela monastýru odvolalo.

Odkryto.cz žádalo o bližší informace přímo vedení pravoslavné církve. To ale zatím dění kolem monastýru komentovat nemohlo. „Omlouváme se, ale vzhledem k probíhajícím úkonům státních orgánů a soudů v této záležitosti Vám nemůžeme poskytnout k tomuto tématu žádné bližší informace,“ napsal na dotazy redakce mluvčí arcibiskupa Tomáš Jarolím.


Reportáže, které se týkají ruského vlivu nejen v Česku, ale po celém světě, najdete v našem exkluzivním podcastu Ruský svět na HeroHero.


Komentáře

Nejnovější