Přes tři tisíce investorů v uplynulých letech uvěřilo pohádce o skvělé příležitosti zhodnotit peníze po boku malajského sultána. Své peníze svěřily firmě Diversity Capital, která je součástí neprůhledné skupiny IC Group. Celkem do Diversity Capital takto od investorů přitekla více než miliarda korun.
Místo lákavých výnosů z investic se ale celý příběh začal brzy drolit a slibované peníze nepřicházely. Ukázalo se, že sultánův fond má v IC Group jen malý podíl a že za skupinou stojí lidé z Ruska a postsovětských republik.
Vloni v červnu soud vyhlásil, že je Diversity Capital v úpadku a podle zjištění Odkryto.cz minulý týden poslal Městský soud v Praze firmu do konkurzu.
„V daném případě nebyl ve lhůtách určených...podán návrh na reorganizaci, a to ani dlužníkem ani žádným z jeho věřitelů. Dlužník je subjektem, u kterého řešení úpadku oddlužením není přípustné, neboť dlužník je podnikatelem právnickou osobou, soud proto rozhodl podle rozhodnutí schůze věřitelů a prohlásil na majetek dlužníka konkurs,“ stojí v usnesení soudu.
Pátrání po miliardách
Prohlášení konkurzu v praxi znamená, že možnost hospodařit s majetkem firmy přechází na insolvenčního správce. V případě Diversity Capital je ale problém, že po jakémkoliv majetku firmy už dva roky neúspěšně pátrají insolvenční správce, věřitelé i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
Peníze, které investoři svěřili do Diversity Capital, totiž následně mířily na bankovní účty lidí a firem ze skupiny IC Group. Aktuálně výše pohledávek, které věřitelé za Diversity Capital přihlásili, překročila 2 miliardy korun.
Podle Petra Veselého z advokátní kanceláře Žižlavský, která v kauze zastupuje více než 600 věřitelů, jsou vyhlídky na nějakou návratnost investic chabé.
„Šance na alespoň částečné uspokojení pohledávek není bohužel vysoká. Není známé, jak spřízněné osoby dlužníka, na jejichž účty byly peníze věřitelů odeslány, s nimi naložily,“ poznamenal pro Odkryto Veselý.

„Tyto informace budeme schopni zjistit v okamžiku, jakmile bude rozhodnuto o insolvenci těchto osob,“ uvedl Veselý s tím, že insolvenční správce již několik insolvenčních návrhů podal.
Podle Veselého ale může v pátrání po ztracených miliardách pomoci policie. „Bylo by velice vhodné, aby se policie na dohledávání majetku intenzivně zaměřila, neboť k tomu má účinnější nástroje, než kterými disponují věřitelé a insolvenční správce,“ dodal zástupce věřitelů.
Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotazy Odkryto.cz ohledně aktuální fáze vyšetřování napsal, že je případ ve stádiu „prověřování.“
Vzdušné i pozemské zámky
Zatím jediným dohledatelným majetkem Diversity Capitalu jsou pohledávky za jinými společnostmi ze skupiny IC Group. Jejich skutečná hodnota je ale přinejmenším diskutabilní, protože ani u IC Group není jasné, jakým majetkem reálně disponuje.
Veřejně známý je jen zámek a podzámčí v jihočeském Protivíně. Historickou památku získala firma v roce 2020 od společnosti spojené s pražským lobbistou Romanem Janouškem.
Podzámčí pak IC Group koupila přímo od protivínské radnice. Jak už dříve popsaly Seznam Zprávy, prodej doprovázely podivné okolnosti. Podle tehdejších proklamací plánovala společnost s malajským sultánem za zády zámek rekonstruovat a z předzámčí udělat druhou Zlatou uličku.
K ničemu takovému ale nedošlo. Zámek naopak v rámci vyšetřování zajistila NCOZ. Podle protivínského opozičního zastupitele Milana Mráze na zámku nikdo nepracuje a památka tak dál chátrá.
„Už čtvrtou zimu do něj pršelo. Myslím, že tam začíná docházet k nevratným škodám a památku to začíná ohrožovat. Navíc do zámku podle všeho chodí krást i zloději, protože na místo jezdívá občas i policie,“ zmínil Mráz pro Odkryto.cz.
Jediný aktuální člen statutárního orgánu v Diversity Capitalu Petr Vrzáň na otázky Odkryto.cz zaslané v sms zprávě nereagoval.