Přeskočit na obsah

Čepro nemusí platit 2,6 miliard korun z „Krejčířovy“ pohledávky

Městský soud v Praze opět zamítl nároky firmy Lancelin, která po státním podniku Čepro vymáhala 2,6 miliard korun. Podle soudu je pohledávka fiktivní. Navíc pochází z trestné činnosti uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Čepro nemusí platit miliardy z fiktivní pohledávky. FOTO: Dan Materna / MFDNES + LN / Profimedia

Firma Lancelin nemá nárok na 2,6 miliard korun od státního Čepra. V úterý o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podobný verdikt už v minulosti Městský soud vynesl a potvrdil ho i Vrchní soud, jenže Nejvyšší soud vloni případ vrátil.

Firma Lancelin se domáhala od Čepra buď 264 tisíc tun pohonných hmot nebo 2,6 miliard korun. Soudkyně Jana Přibylová aktuální zamítnutí žaloby zdůvodnila tím, že se Lancelin domáhá neexistující nafty. Jakto?

Divoká minulost pohledávky

Původ celého sporu sahá do roku 2002. Společnost Bena obchodující s pohonnými hmotami měla problém. Státu dlužila miliardy na daních z obchodů v 90. letech. Zároveň měla část pohonných hmot uložených právě u státní firmy Čepro.

Když začalo firmě Bena téct do bot protože se o její obchody zajímali celníci, převedla své zásoby u Čepra na společnost Venturon Investment. Primárně se tím firma snažila vyhnout doplácení daní.

Na Venturon údajně přešlo 264 tisíc tun pohonných hmot, které podle Beny měly být právě ve skladech Čepra. Jenže nebyly. V zásobnících v té době už Bena fakticky téměř žádné palivo neměla a šlo o fiktivní převod. To ostatně v úterý opět konstatovala i soudkyně Přibylová.

I tak se Venturon v roce 2003 obrátil na soud s tím, aby mu Čepro vydalo neexistující palivo, nebo má Čepro zaplatit 2,6 miliard korun.

Do hry vstupuje Krejčíř

V téhle fázi, podle pozdějších verdiktů soudů, vstoupil do hry zločinec Radovan Krejčíř. Ten ve spojením s někdejším ředitelem Čepra Martinem Pechanem a dalším členem gangu podplácí úřednici v Čepru, které prochází pod rukama pošta.

Když tak následně probíhají jednání u soudu nebo dojde ze strany Venturonu k exekučnímu návrhu, nikdo z vedení státní společnosti o tom neví, protože se k nim obsílky nedostaly. Že Čepru hrozí miliardová exekuce se tak vedení dozvídá až ve chvíli, kdy proti Krejčířovi a spol zasahuje policie, která už po jednom z hlavních bossů podsvětí šla.

Radovan Krejčíř uprchl před dvěma dekádami. Návratu do Česka je teď blíž než kdy jindy
Už dvacet let se Česko snaží dostat uprchlého zločince zpět do vlasti. Zatím bez úspěchu. Přesto se však Krejčířův návrat jeví o poznání reálněji, než dříve.

Příběh pohledávky Venturonu tím ale neskončila. Pohledávka dál existovala v následujících letech několikrát změnila majitele. Od roku 2016 ji vymáhá firma Lancelin. Právě do ní zfúzoval Venturon a další společnosti, které dříve s pohledávkou za Čeprem operovaly.

V dubnu 2019 Městský soud v Praze nepravomocným rozsudkem zamítl žalobu Lancelinu v celém rozsahu. Odkázal přitom na rozsudek vydaný v Krejčířově kauze a konstatoval, že pohledávka ve výši přibližně 2,6 miliardy korun má základ v trestné činnosti a jako taková je fiktivní.

Lancelin se může ještě proti aktuálnímu rozsudku odvolat.

Podle advokáta Michala Šimků, který společnost zastupuje, nejsou aktuální závěry soudu správné a firma by se odvolat měla. „To ale budu muset probrat s likvidátorem,“ řekl po jednání soudu Šimků. Lancelin je totiž od loňského roku v likvidaci, protože neměl v rejstříku zapsaný statutární orgán.

Naopak advokát Milan Kučera, který zastupuje Čepro, rozhodnutí soudu uvítal. Očekává ale, že spor úterním rozhodnutím neskončí.

Komentáře

Nejnovější